
Laneilla huomio usein kiinnittyy suurimpiin turnauksiin. Huippusuosittujen Counter-Striken ja StarCraft 2:n ulkopuolella Suomeen on alkanut vähitellen vakinaistumaan muita pienempiä pelejä, joiden parista löytyy jo organisaatioiden tukemia pelaajia. FIFA 12 on yksi näistä viime aikoina ylöspäin nousseesta pelistä. Saimme haastatteluun Flai Gamingissä pelaavan Teemu "TMEE" Virolaisen ja otimme selvää Teemun pelihistoriasta, millainen peli FIFA oikeastaan on ja mikä siinä koukuttaa. Lue haastattelu alta!
Kerro lyhyesti itsestäsi. Millainen pelitausta ja kauanko olet pelannut FIFA:a?

Elikkä nimi on Teemu Virolainen. FIFA:a olen pelannut 2011 joulukuusta lähtien aktiivisesti, sitä ennen nuorempana on tullut pelailtua erilaisia pallopelejä eri konsoleilla. Ennen FIFA:a pelasin Counter-Strike: Sourcea muutaman vuoden. Ikää löytyy 20 vuotta.
Pelasitko CS:S:ää klaanitasolla? Mitä klaaneja ja laneja?

Pelasin joo, parit lanitkin tuli käytyä. Magmamafia-klaanin kanssa käytiin Ilmajoki-laneilla ja team crg:llä Insomnioilla Porissa viime vuoden lokakuussa.
Miten päädyit juuri FIFA:n pariin?

Aikaa eikä kiinnostusta ei löytynyt enää CS:S:n pariin, eikä menestystäkään oikein tullut. Ajattelin, että en haluaisi kokonaan luopua kilpapelaamisesta, niin päätin sitten monien mutkien kautta siirtyä pelaamaan FIFA:a. Junnusta asti tosiaan olen pelaillut konsoleilla pallopelejä ja muutenkin pelannut futista vuosia, niin sitäkin kautta oikeastaan kiinnosti lähteä kokeilemaan uutta peliä.
Millainen FIFA(12) on pelinä? Mitä etuja näet siinä verrattuna muihin urheilu- ja räiskintäpeleihin?

Ainakaan ei tarvitse miettiä, että mitä muut tekevät, koska itse on vastuussa kaikesta yksin pelatessaan. Ei voi lähteä syyttelemään muita heikosta menestyksestä, jos pelaa huonosti ja ei pärjää. Pelinä FIFA on aivan loistava; jokainen vastustaja on erilainen ja mikään peli ei mene samalla tavalla. Yksin pelatessa ei tarvitse sovittaa aikatauluja yhteen muiden kanssa tai sopia muita juttuja. Pelaan kotona PC:llä mutta turnaukset pelataan aina Xbox 360:lla.
Vuosittaisista julkaisuista seuraa väistämättä muutoksia pelattavuuteen. Onko FIFA 12 paras versio?

Kyllä ainakin tähän mennessä, mitä peliä olen pelaillut. Kokemusta ei ole kuin yhdestä aikaisemmasta osasta, FIFA 11, ja on kyllä aivan loistava peli tämä uusin. Odotan jo sormet syyhyten syksyllä julkaistavaa FIFA 13:a.
Joko on tiedossa mitä uutta FIFA 13 tuo? Miten näet, että vuosittaiset julkaisut vaikuttavat kilpapelaamisen kannalta? Siirtyykö porukka automaattisesti uusimpaan?

Oli niistä uudistuksista jo jotain kerrottuna, mutta en enää muista mitä :D Kyllä se vuosittainen julkaisu tuo aina pienen piristysruiskeen kilpapelaamisenkin kannalta, kun tulee uusia juttuja mitä voi opetella. Pelaajat siirtyy aina uuteen peliin, koska uusi on aina uusi ja laneillakin siirrytään uuteen. Ei ole enää järkeä jäädä jauhamaan vanhaa.
FIFA on suurimmalle osalle pelaajista outo näky laneilla. Minkä verran sitä pelataan Suomessa ja maailmalla?

Suomessa laneilla se on nousuun päin. Assemblyilla on tainnut olla jo pidempään turnauksia, Solideillakin muutaman vuoden. Toivotaan, että saataisin muihinkin tapahtumiin FIFA:a, kun kaksi ei oikein riitä. Maailmalla ollaan ihan valovuosia edellä joka asiassa. FIFA-skene Suomessa on vielä aika pieni. Meillä on tällä hetkellä neljä pelaaja organisaatiossa ja FIFA:a pelaa sitten lisäksi muutama muukin, jotka käyvät osallistumassa laneillakin. Ulkomailla FIFA:a pelataan paljon enemmän kuin Suomessa ja pelaajat on parempia. En osaa lukuja sanoa, mutta paljon enemmän kuin tämä Suomen 10 kaveria, jotka on nähty laneilla.
Suomessa alkaa olemaan useita organisaatioita, jotka tukevat pelaajia kattavasti monissa peleissä. Miten organisaatiot pystyvät auttamaan pelaajia? Millaista tukea olet itse saanut Flailta?

Organisaatiot kattaa kaikki tapahtumaan ja matkoihin liittyvät kulut. Itse joutuu asiat yhä opettelemaan, mutta motivaatiota on Flain kautta tullut lisää harjoitteluun ja pelaamiseen. Organisaatioon kuuluessa tulee muistaa, että näkyvyys on tärkeää itse tapahtumapaikalla ja yhdessä sovittuihin tavoitteisiin ja sijoituksiin pitää päästä. Tietysti on myös tärkeää, että yhteistyö pelaa :) Omana tavoitteenani on olla kolmen parhaan joukossa laneilla.
FIFA on ainakin Suomessa nouseva peli, miltä tulevaisuus näyttää?

Hyvältähän se näyttää, ollaan saatu enemmän kavereita, jotka pelaa organisaatioissa. Vielä kun saataisiin jonkin näköinen porukka vakinaistettua, jotka kävisi pelailemassa juuri laneilla, niin suunta olisi vielä selvemmin ylöspäin! Uudet naamat ovat tervetulleita ja pitääkin tulla sieltä kotisohvan nurkilta mukaan pitämään hauskaa loistavan pelin merkeissä!
Millä kannustaisit uusia pelaajia aloittamaan FIFA:n pelaamisen?

Pitäisi saada enemmän porukalle tietoon, että tämmöisiä laneja järjestetään ja kannustaa katselemaan avarammin, että se ei olisi sitä ainaista kotona kavereitten kanssa pelaamista. Tällainen näkyvyys medioissa on aina hyvästä.
Kiitos haastattelusta! Terveiset lukijoille ja muille tutuille?

Kiitokset koko Flai Gaming -organisaatiolle, että saan olla osa näin hienoa organisaatiota ja terveisiä Jannelle sinne Tikkurilan suuntaan. Terveiset myös jokaiselle Gaming.fi:n lukijalle. Pidetään yhdessä hauskaa tulevissa tapahtumissa! Lisätään vielä loppuun, että onnittelut pikkuveljelleni mixtErille Establishediin liittymisestä!
1
28.06.2012 12:11
#1
1